Novinky a akcie e-mailom
Chcete od nás dostávať novinky priamo na váš e-mail?
Táto stránka je chránená službou reCAPTCHA. Zistiť viac.
Informácie získané prostredníctvom Google reCAPTCHA podliehajú Pravidlám ochrany osobných údajov a Zmluvným podmienkam spoločnosti Google a používajú sa všeobecné bezpečnostné účely (nepoužívajú sa na prispôsobenú reklamu spoločnosti Google).

Monitoring organizmov a biotopov

Úvod chránime prírodu.Monitoring organizmov

Monitoringom a mapovaním fauny a flóry Pezinka (sčasti celé Slovensko) sa snažíme poznať aktuálny stav, aby sa podľa toho dala nastaviť ochrana. Na to využívame verejné on-line databázy. Pre mapovanie vtáctva používame databázový systém Slovenskej ornitologickej spoločnosti/BirdLife Slovensko, Ústavu zoológie Slovenskej akadémie vied a Ochrany dravcov na Slovensku AVES Symfony. Ostatné organizmy a biotopy zaznamenávame v komplexnom informačnom a monitorovacom systéme Štátnej ochrany prírody SR biomonitoring.sk

 

Mapujeme aj výskyt inváznych organizmov, predovšetkým rastlín a stromov, na ktoré dávame podnet na odstránenie okresným úradom a mestu cez aplikáciu Odkaz pre starostu.

 

Prezentáciou fauny a flóry na FB sa snažíme informovať a vzdelávať obyvateľov a tak vytvárať pozitívny vzťah k prírode a jej ochrane. Na to máme FB stránku Pezinok - fauna a flóra, kde sporadicky pridávame biologické druhy Pezinka a okolia s fotkou a uvedením biologických, výskytových a ochranárskych informácií.

 

 

Ako nám možete pomôcť?

 

  • hlásením inváznych organizmov mestu alebo OÚ
  • hlásením výskytu fauny a flóry, predovšetkým tých vzácnejších, napr. hniezd dravcov, sov a bocianov
  • vzdeľávať sa v tejto oblasti za účelom vlastného mapovania do databáz, k čomu môžeme byť nápomocní