Novinky a akcie e-mailom
Chcete od nás dostávať novinky priamo na váš e-mail?
Táto stránka je chránená službou reCAPTCHA. Zistiť viac.
Informácie získané prostredníctvom Google reCAPTCHA podliehajú Pravidlám ochrany osobných údajov a Zmluvným podmienkam spoločnosti Google a používajú sa všeobecné bezpečnostné účely (nepoužívajú sa na prispôsobenú reklamu spoločnosti Google).

Monitoring organizmov a biotopov

Úvod chránime prírodu.Monitoring organizmov

Monitoringom a mapovaním fauny a flóry Pezinka (sčasti celé Slovensko) sa snažíme poznať aktuálny stav, aby sa podľa toho dala nastaviť ochrana. Na to využívame verejné on-line databázy. Pre mapovanie vtáctva používame databázový systém Slovenskej ornitologickej spoločnosti/BirdLife Slovensko, Ústavu zoológie Slovenskej akadémie vied a Ochrany dravcov na Slovensku AVES Symfony. Ostatné organizmy a biotopy zaznamenávame v komplexnom informačnom a monitorovacom systéme Štátnej ochrany prírody SR biomonitoring.sk

 

Mapujeme aj výskyt inváznych organizmov, predovšetkým rastlín a stromov, na ktoré dávame podnet na odstránenie okresným úradom a mestu cez aplikáciu Odkaz pre starostu.

 

Prezentáciou fauny a flóry na FB sa snažíme informovať a vzdelávať obyvateľov a tak vytvárať pozitívny vzťah k prírode a jej ochrane. Na to máme FB stránku Pezinok - fauna a flóra, kde sporadicky pridávame biologické druhy Pezinka a okolia s fotkou a uvedením biologických, výskytových a ochranárskych informácií.

 

 

Ako nám možete pomôcť?

 

  • hlásením inváznych organizmov mestu alebo OÚ
  • hlásením výskytu fauny a flóry, predovšetkým tých vzácnejších, napr. hniezd dravcov, sov a bocianov
  • vzdeľávať sa v tejto oblasti za účelom vlastného mapovania do databáz, k čomu môžeme byť nápomocní

 

 

Organizované monitorovacie udalosti:

 

24.5.2022

S mestom Pezinok sme sa dohodli nekosiť časť trávnika na ul. 1. mája v roku 2021 a 2022, kde sme skúmali vývoj biodiverzity. Na jar 2022 týždeň po vytvorení nekosenej plochy ju dal primátor mesta pokosiť, kvôli sťažnosti jednej pani. Album na FB.

 

 

17.5.2022

Zoologický prieskum Štátnej ochrany prírody na poľných mokradiach pri bobrovi na sútokoch Viničnianskeho potoka, Mahulanky a Grobského kanála. Na FB.