Novinky a akcie e-mailom
Chcete od nás dostávať novinky priamo na váš e-mail?
Táto stránka je chránená službou reCAPTCHA. Zistiť viac.
Informácie získané prostredníctvom Google reCAPTCHA podliehajú Pravidlám ochrany osobných údajov a Zmluvným podmienkam spoločnosti Google a používajú sa všeobecné bezpečnostné účely (nepoužívajú sa na prispôsobenú reklamu spoločnosti Google).

Krajinotvorné extenzívne komunitné ovocné sady

Úvod tvoríme aKrajinotvorné sady

Ovocné stromy vo voľnej krajine prinášajú veľa benefitov pre prírodu aj ľudí. Drevo, listy, kvety aj plody, živé či mŕtve, sú domovom a obživou pre množstvo živočíšnych aj rastlinných druhov a húb, čo zvyšuje biologickú rozmanitosť lokality a tak prispieva k zastaveniu prebiehajúcej globálnej strate biologickej diverzity.

 

Pre ešte väčší synergický efekt je vhodné ovocné stromy sadiť v skupinách ako sad vysokokmenných a dlhovekých stromov pôvodných druhov a starých odrôd. Pod stromami je najlepšie vysadiť kvetnatú lúku domácich druhov bylín, v najideálnejšom prípade spásanú kravami, ovcami či kozami. V prípade kosenia je ideálne kosiť ručne a mozaikovito s prihliadnutím na prítomný hmyz, motýle, stavovce a hniezdiace vtáctvo, ideálne až po júli.

 

Takýto sad je najodolnejší voči poveternostným vplivom a premnoženiu škodcov. Nie je potrebné chémické ošetrovanie, ktoré by aj bolo nežiaduce pre ochranu biologického života v sade. Vo veľkej miere zadržiava vodu a zlepšuje mikroklímu. Vstrebáva skleníkový plyn CO2 a tým prispieva k zmierneniu klimatickej zmeny.

 

Takýto sad je významným krajinotvorným prvkom a pôsobý esteticky pre okoloidúcich ľudí, ktorí v ňom nájdu podmienky pre príjemný oddych a zdravé občerstvenie. Vytvára v ľuďoch pozitívny vzťah k prírode a potrebu ju chrániť a zveľaďovať. Spája komunitu.

 

 

Ako pomôcť vytvoriť takýto sad?

 

Pomôcť môžu súkromní majitelia pozemku, obce a mestá so svojimi pozemkami, ale aj radoví občania:

  • poskytnutím svojho verejného pozemku TU
  • darovaním alebo lacným predajom pozemku TU
  • finančným alebo materiálnym zabezpečením (stroje, koly a pletivo, sadenice, hnoj...) TU
  • účasťou na plánovaní a tvorbe sadu či už ako člen o.z. alebo brigádnik. kontakt
  • starostlivosťou o sad, včelárením, spásaním svojimi zvieratami, kosením, papaním :-)

 

 

Mestský sad Rozálka v Pezinku

 

23.3.2021

Predstavenie projektu Ovocný sad Rozálka a výzva predstaviteľom mesta Pezinok na zaradenie do dotačného programu mesta. Tu na FB

 

9.4.2021

Naše vyjadrenie ku neschváleniu dotácie MsZ Pezinok na projekt výsadby Ovocného sadu Rozálka tu na FB

 

19.11.2022

Mestský sad Rozálka bol vysadený. 100 stromov, 16 druhov ovocia, 70 dobrovoľníkov, 2 primátori, 1 náučná tabuľa. Projekt bol podporený dotáciou mesta Pezinok. Viac TU. Pozvánka TU, primátori TU, na mestskom webe a FB a Youtube TU,

 

 

 

Apríl 2023

Pribudli symbiotické lavičky. Z parku sme doviezli tri dlhé a hrubé kmene jaseňa, ktoré sme poľahli v sade namiesto lavičiek a zároveň pre podporu biodiverzity. Kmene budú až do rozkladu hostiť veľa organizmov. Viac na FB TU.

 

 

Malokarpatské sady - Šenkvice

 

4.11.2023

15 ľudí vysadilo 50 ovocných stromov v poli pri Šenkviciach, viac TU na FB.

Projekt bol podporený z programu Sadíme budúcnosť, ktorý realizuje Nadácia Ekopolis s finančnou podporou spoločnosti Nespresso.

 

Na obrázku môže byť 10 ľudí a tráva

 

 

Malokarpatské sady - Pezinok

 

11.11.2023

17 ľudí vysadilo 50 ovocných drevín vo vinohradoch nad Pezinkom, viac TU na FB.

Projekt bol podporený z programu Sadíme budúcnosť , ktorý realizuje Nadácia Ekopolis s finančnou podporou spoločnosti Nespresso.

 

Na obrázku môže byť 7 ľudí