Novinky a akcie e-mailom
Chcete od nás dostávať novinky priamo na váš e-mail?
Táto stránka je chránená službou reCAPTCHA. Zistiť viac.
Informácie získané prostredníctvom Google reCAPTCHA podliehajú Pravidlám ochrany osobných údajov a Zmluvným podmienkam spoločnosti Google a používajú sa všeobecné bezpečnostné účely (nepoužívajú sa na prispôsobenú reklamu spoločnosti Google).

Ochrana vody, pôdy, ovzdušia

Úvod chránime prírodu.Voda, pôda, ovzdušie

Spaľovanie v Pezinku

 

V Pezinku je okrem spaľovania biododpadu v záhradách a občasného spaľovania komunálneho odpadu veľmi rozšírené aj spaľovanie vínnej révy a konárov drevín niektorými vinohradníkmi priamo vo vinohradoch. Všetko je to nelegálne a vzduch znečisťujúce a podľa našich skúseností aj nebezpečné pre šírenie požiaru. Vinohradníci môžu spalovať révy len ak je na nej preukázané konkrétne ochorenie, ktoré sa dá likvidovať jedine spaľovaním. Na takéto spaľovanie musí mať vinohradník povolenie od OÚ Pezinok, ktorým sa musí preukázať. V tejto chvíli (jar 2020) ho nemá nikto. Povolenie od hasičov nestačí, oni sledujú iba bezpečnosť spaľovania. Spaľovanie môžu ľudia hlásiť mestskej polícii na tel. 189.

 

Nelegálne spaľovanie odpadov

Spaľovanie odpadov v domácnostiach alebo na verejných či súkromných pozemkoch je veľmi rizikové z hľadiska vzniku škodlivých látok. Hlavne v jesenných a jarných mesiacoch je celé Slovensko potiahnuté dymovými oblakmi. Tento dym je produktom nedokonalého spaľovania (prebieha pri nízkych teplotách a za nedostatku kyslíka). Obsahuje škodlivé plyny, hlavne oxid uhoľnatý (je jedovatý, môže spôsobiť udusenie), uhľovodíky (plyny prispievajúce k fotochemickému smogu), dechtové látky (polyaromatické uhľovodíky obsiahnuté v dechtoch boli prvými látkami, u ktorých boli dokázané rakovinotvorné účinky) a v niektorých prípadoch aj jedny z najnebezpečnejších látok - rakovinotvorné dioxíny.

Takéto spaľovanie odpadov (vrátane biologických) je protizákonné. Porušujeme tým hneď tri zákony – Zákon o odpadoch, Zákon o ochrane pred požiarmi a Občiansky zákonník. Hrozí nám pritom rovnaká pokuta ako v prípade tvorby nelegálnych skládok.

Prieskum, ktorý sa v rokoch 2004 až 2009 robil v 9 mestách a 11 obciach SR medzi obyvateľmi preukázal, že sú nelegálne spôsoby nakladania s odpadmi nielen rozšírené, ale že respondenti nemajú ani problém sa k týmto aktivitám priznať.

(Zdroj: https://www.priateliazeme.sk/spz/odpady)

 

 

 

Vypaľovanie suchej trávy a spaľovanie bioodpadu

Jarné obdobie so sebou prináša viaceré prípady vypaľovania suchej trávy a zeleného odpadu zo záhrad. Ministerstvo životného prostredia však upozorňuje, že vypaľovanie trávnatých porastov a spaľovanie odpadu z lístia, trávy a konárov je nielen nebezpečné, ale aj nezákonné. Podľa zákona o odpadoch hrozí za takéto konanie pokuta pre občanov až do výšky 1 500 eur, pre právnické osoby od 4 000 do 350 000 eur.

 

Envirorezort apeluje na občanov, aby sa vyhli takejto činnosti. Vypaľovanie trávy nielen ničí životné prostredie a zabíja živočíchy, ale môže spôsobiť aj obrovské hospodárske škody a ohroziť ľudské životy. Poškodzuje povrchovú vrstvu pôdy a ničí drobné živočíchy, čím prichádzajú o potravu väčšie zvieratá. Ak sa niekto stane svedkom vypaľovania trávy alebo lesných porastov, mal by to nahlásiť na linku tiesňového volania 112, prípadne na políciu (158) alebo mestskú políciu (159).

 

Zákonné spôsoby, ako sa zbaviť suchého biologicky rozložiteľného odpadu zo záhrad sú kompostovanie v súkromnom či obecnom kompostovisku alebo umiestnenie takéhoto bioodpadu do hnedých kontajnerov, ktoré zabezpečuje a vyváža obec. Obec je zároveň povinná takto vyzbieraný odpad spracovať.

 

Plošné vypaľovanie trávy a porastov ohrozujúce životného prostredie pritom zakazuje v slovenskej legislatíve viacero zákonov. Okrem zákona o odpadoch je to aj zákon o ochrane prírody a krajiny, ako aj zákon o ochrane pred požiarmi. Na zakladanie ohňa v prírode rezort odporúča využiť oficiálne ohniská a rešpektovať všetky predpisy, pravidlá a obmedzenia, ktoré pre danú lokalitu platia. V prípade, ak nezodpovední občania spôsobia požiar, hrozí im okrem pokuty aj trestné stíhanie.

(Zdroj: Ministerstvo životného prostredia)