Novinky a akcie e-mailom
Chcete od nás dostávať novinky priamo na váš e-mail?
Táto stránka je chránená službou reCAPTCHA. Zistiť viac.
Informácie získané prostredníctvom Google reCAPTCHA podliehajú Pravidlám ochrany osobných údajov a Zmluvným podmienkam spoločnosti Google a používajú sa všeobecné bezpečnostné účely (nepoužívajú sa na prispôsobenú reklamu spoločnosti Google).

Ochrana fauny a flóry

Úvod chránime prírodu.Ochrana organizmov

Ochranu a podporu organizmov, fauny a flóry, robíme priamo alebo nepriamo.

 

Nepriamou je tvorba biotopov ako výsadba stromoradí a solitérnych drevín, tvorba sadov, lúk, mokradí, medzí a remízok. Zarátať do toho môžeme aj mapovanie výskytu organizmov a biotopov, ako základný predpoklad na ich priamu ochranu.

 

Priamou ochranou je ochrana samotných jedincov fauny a flóry, ich pobytových, reprodukčných a potravných biotopov. Taktiež výroba a inštalácia náhradných možností ako napr.:

  • vtáčie hniezdne búdky, hniezdne podložky, kŕmidlá a napájačky
  • pobytové búdky pre netopiere
  • domčeky a stanovištia pre hmyz a iné bezstavovce
  • domčeky a stanovištia pre ježe

 

 

Ako môžete pomôcť?

 

Pomôcť môžu súkromní majitelia pozemku, obce a mestá so svojimi pozemkami, ale aj radoví občania:

  • ponúknuť nám svoj vhodný pozemok, stromy alebo stavby na inštaláciu búdok
  • darovaním alebo lacným predajom pozemku TU
  • finančným alebo materiálnym zabezpečením (dielňa, nástroje, materiál, dosky...) TU
  • účasťou na výrobe a inštalácii, či už ako člen o.z. alebo brigádnik. kontakt

 

 

Naše doterajšie akcie a osveta v ochrane a podpore organizmov:

 

 

2023

 

15.6.2023

Pripomenuli sme si 100. výročie úmrtia významného botanika Jozefa Ľudovíta Holubyho (25. 3. 1836 Lubina - 15. 6. 1923 Pezinok) TU na FB. Keďže nám poslanci mesta neschválili Holubyho náučný chodník - biotopy, vytvorili sme pre čitateľov náučný seriál: HOLUBYHO HERBÁR PO 100 ROKOCH - AKO MIZNE PEZINSKÁ BIODIVERZITA, kde sme porovnávali výskyt konkrétnych druhov zo súpisu v Holubyho herbári 1910-1921 s výskytom v súčasnosti. Jedna časť - jeden druh: kosatec dvojfarebný, vstavač obyčajný, vstavač počerný, poniklec lúčny český,

 

Apríl 2023

Symbiotické lavičky v Mestskom sade Rozálka. Z parku sme doviezli tri dlhé a hrubé kmene jaseňa, ktoré sme poľahli v sade namiesto lavičiek a zároveň pre podporu biodiverzity. Kmene budú až do rozkladu hostiť veľa organizmov. Viac na FB TU.

 

Marec - apríl 2023

Pezinské žabobranie 2. Prenášanie migrujúcich žiab cez cestu v Kučišdorfskej doline v spolupráci ŠOP CHKO Malé Karpaty a dvadsiatke dobrovoľníkov. Vybudovali sme 300 m zábran a preniesli 1856 ropúch, 4 skokanov a 15 salamandier. Viac TU na FB.

 

2022

 

Zima 2022/23

V pezinskom Zámockom parku sme inštalovali 30 hniezdnych búdok pre vtáky, 15 pobytových búdok pre netopiere, 1 centrálne veľké kŕmidlo pre zimné prikrmovanie vtáctva a náučnú tabuľu. 3 vtáčie búdky sme dali aj do Mestského sadu Rozálka. Projekt bol podporený dotáciou mesta Pezinok. Viac TU na FB.

Zhodnotenia hniezdenia: 2023, 2024, 2025, ...

 

Zima 2022/23

Už druhú zimu predávame obyvateľom sponzorskú slnečnicu pre vtáctvo, viac TU.

 

20.7.2022

V celej Európe vrátane SR bolo 500 ročné sucho. Bobor vyschol - informovali sme o otepľovaní a užitočnosti bobra v krajine. Tu na FB.

 

24.5.2022

S mestom Pezinok sme sa dohodli nekosiť časť trávnika na ul. 1. mája v roku 2021 a 2022, kde sme skúmali vývoj biodiverzity. Na jar 2022 týždeň po vytvorení nekosenej plochy ju dal primátor mesta pokosiť, kvôli sťažnosti jednej pani. Album na FB.

 

27.3.2022

Pezinské žabobranie 1. Prenášanie migrujúcich žiab cez cestu v Kučišdorfskej doline v spolupráci ŠOP CHKO Malé Karpaty. Výstavba zábran pri ceste (cca 30 ľudí) tu na FB. Vyhodnotenie troch týždňov prenášania (13 ľudí) tu na FB. 2612 ropúch bradavičnatých, 11 skokanov hnedých/štíhlych, 3 salamandry a 2 mloky so spoločenskou hodnotou 788 400 €.


 

2021

 

11.9.2021

V rámci projektu výsadby aleje cyklochodníka Viničné - Slovenský Grob, sme vytvorili a osadili náučnú tabuľu o užitočnosti bobra a o vtákoch, ktoré prilákala jeho poľná mokraď. Viac na FB

Tabuľa bobor

 

30. 6. 2021

V CHKO Malé Karpaty sme zabezpečili prežitie stoviek žubrienok skokana hnedého (možno aj štíhleho) vo vysychajúcej mláke pod Žilovou nad Pezinkom. Viac tu na FB.

 

26.3.2021

Pezinský žabák 2021, prvý ročník štafetového prenášania žiab cez cestu v Kučišdorfskej doline, Pezinok. Viac na FB

 

22.3.2021

Zabezpečenie reprodukčnej vodnej nádrže žiab vo vinohradoch PK proti odtoku a vyschnutiu. Viac na FB

 

 

2020


Marec - apríl.

V mestských lesoch Pezinok skontrolované stovky až tisíce stromov, plánované v roku 2020 vyťažiť na 16-tich lokalitách. Našli sme niekoľko hniezdnych dutín, ktoré sme mestu navrhly ponechať. Našlo sa aj niekoľko trvalých hniezd dravcov, ktoré sme pre zabezpečenie ochrany nahlásili Štátnej ochrane prírody SR. Viac tu na FB