Novinky a akcie e-mailom
Chcete od nás dostávať novinky priamo na váš e-mail?
Táto stránka je chránená službou reCAPTCHA. Zistiť viac.
Informácie získané prostredníctvom Google reCAPTCHA podliehajú Pravidlám ochrany osobných údajov a Zmluvným podmienkam spoločnosti Google a používajú sa všeobecné bezpečnostné účely (nepoužívajú sa na prispôsobenú reklamu spoločnosti Google).

Mokrade a iné zadržiavanie vody

Úvod tvoríme aMokrade

Mokraď je trvalo alebo väčšinu času zamokrené územie tvoriace charakteristický ekosystém, napr. jazero, vodná nádrž, rybník, močiar, rašelinisko, lužný les, podmočená lúka, trvalá mláka, rieka, potok, kanál, mŕtve rameno toku. Sú mimoriadne dôležitým prvkom v krajine. Patria k najproduktívnejším ekosystémom sveta. Môžeme povedať, že mokrade sú pre život človeka nenahraditeľné. Dodávajú nám čistú vodu, sú zdrojom potravy, podporujú biodiverzitu, zadržiavajú vodu, chránia pred povodňami a uskladňujú oxid uhličitý.

 

Zelená hliadka Pezinok sa snaží o zadržiavanie vody v krajine vytváraním malých vodných nádrží, močiarov, mokrých lúk, hrádzok, trvalých mlák a vsakov.

 

 

Ako pomôcť vytvoriť mokraď?

 

Pomôcť môžu súkromní majitelia pozemku, obce a mestá so svojimi pozemkami, ale aj radoví občania:

  • poskytnutím svojho pozemku, na alebo pri ktorom sa občas alebo trvalo nachádza voda TU
  • darovaním alebo lacným predajom takého pozemku TU
  • finančným alebo materiálnym zabezpečením (stroje, bager, guľatina...) TU
  • účasťou na plánovaní a tvorbe mokrade či už ako člen o.z. alebo brigádnik. kontakt

 

 

Naše vaše mokrade a zadržiavanie vody:

 

23. 6. 2020

V teréne sme rokovali s vedením mesta o vytvorení konkrétnej mokradi, zadržanie jarnej odtekajúcej vody vo vybagrovanej jame. Mesto súhlasí a stanovilo si jednotlivé kroky prípravy projektu. Príspevok na FB.

 

28. 3. a 7. 4. 2018

Brigáda na zadržiavanie vody v Malých Karpatoch blízko pezinskej kalvárii pri Suchom vrchu. Formou malých prehradení odtekajúcej dažďovej vody. Udalosť 1 a 2 na FB.